Bezpieczeństwo na drogach – w wakacje i nie tylko

Bezpieczeństwo na drogach – w wakacje i nie tylko

Statystyki pokazują, że najwięcej wypadków i zdarzeń drogowych zdarza się nie w czasie deszczu, zamieci śnieżnej, czy wówczas, gdy na drodze straszna gołoledź. Ci, którzy analizują bezpieczeństwo na drogach twierdzą, że najwięcej wypadków zdarza się wówczas, gdy warunki atmosferyczne są doskonałe – panuje wysoka temperatura, a słońce przepięknie świeci. Dlaczego? Wszystko rozbija się o uwagę. Właśnie wtedy, gdy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że podróż będzie bezpieczna i bezkolizyjna, kierowca traci czujność. Wtedy natomiast, gdy warunki nie sprzyjają, ostrożność się wzmaga i wcale nie tak łatwo o rozproszenie uwagi. Bezpieczeństwo na drogach najbardziej narażone jest właśnie wtedy, kiedy nic na to nie wskazuje.

W obliczu uwag zawartych powyżej warto więc zachować szczególną ostrożność podczas wakacyjnych wojaży, kiedy to pogoda rozpieszcza, a my zrelaksowani i zadowoleni jedziemy na wakacje. Właśnie wtedy, gdy czujność śpi głęboko najłatwiej o jakieś zdarzenie drogowe, które niekoniecznie od razu musi pochłaniać ofiary śmiertelne, ale samo w sobie może z różnych powodów okazać się problematyczne i niesłychanie nieprzyjemne.

Każdy kierowca z osobna troszczy się o bezpieczeństwo na drogach, ponieważ chwila nieuwagi może ściągnąć na wiele osób masę przykrych konsekwencji, natomiast dzięki czujności – nawet, gdy inni nie są ostrożni, odpowiedzialny kierowca w większości przypadków może skutecznie zaradzić nieszczęściu zdejmując w odpowiedniej chwili nogę z gazu lub zwracając uwagę tym, którzy nie są ostrożni. Bezpieczeństwo na drogach to nie tylko i wyłącznie sprawa policji, ale troszczyć się o nie powinni bez wyjątku wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność.

Poważnym zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego okazują się niestety pijani kierowcy, którzy jadąc „na podwójnym gazie” powodują pokaźny odsetek wypadków, które przydarzają się każdego roku. Wskaźnik śmiertelności podczas wypadków samochodowych pokazuje, że bezpieczeństwo na drogach wciąż stanowi kwestię, której warto poświęcać szczególną uwagę. Troska o jego zachowanie powinna przede wszystkim opierać się na zdrowym rozsądku wykazywanym przez kierowców, a także pieszych czy rowerzystów, którzy często zachowują się jako uczestnicy ruchu w sposób pozostawiający wiele do życzenia Tags:

Share this post