Co wybrać PKS czy PKP

Co wybrać PKS czy PKP

Dawniej wyprawa z jednego województwa do drugiego była niemałym wyzwaniem. Podróżowano konno, nierzadko zaprzęgając konie do dorożek. A w nich wieziono skromny ładunek. Dzisiaj jest pod tym względem znacznie lepiej. Dzisiaj możemy wsiąść do samochodu z plecakiem i ruszać w trasę. A co jeśli nie mamy samochodu? Na szczęście są dostępne publiczne środki transportu, które umożliwiają nam podróże na dalekie odległości.

Chcąc jechać do innego miasta w Polsce możemy skorzystać z publicznej usługi, jaką jest państwowa komunikacja samochodowa, w skrócie PKS. Przedsiębiorstwo to służy nam od roku 1945 stale unowocześniając swoją ofertę. PKS posiada swoje oddziały w każdym mieście wojewódzkim i w wielu innych miastach na terenie Polski. Dzięki nim możemy swobodnie poruszać się po kraju. Choć warto tutaj coś zaznaczyć – do niektórych mniejszych miejscowości PKS może nie docierać. Ale miasta wojewódzkie są ze sobą połączone i je należy traktować jako swoiste węzły transportowe. Do nich dojedziemy, a od nich do mniejszych miast jeżdżą inne środki transportu. Możliwe jest więc bezproblemowe dotarcie niemal wszędzie. PKS posiada swoją stronę internetową, na której możemy uzyskać cenne informacje, zobaczyć rozkłady jazdy, zaplanować trasę od jednej miejscowości do drugiej itp. Możemy nawet zakupić bilet przez internet. A jeżeli nie ufamy informacjom w internecie lub są one dla nas niewystarczające to możemy skontaktować się telefonicznie.

Inny znany i popularny środek transportu to PKP. Pod tym skrótem kryje się nazwa Polskie Koleje Państwowe S.A. Jest to spółka Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jest to potężna firma, dzięki której możliwy staje się transport kolejowy na terenie naszego kraju. Tak, dzięki PKP mamy kolej, która dociera niemal wszędzie. Kolej zapewnia więcej miejsca niż pojedynczy autobus PKS. Pociąg przewiezie więcej pasażerów, można również zabrać więcej bagażu, choć w przypadku PKS również możemy zabrać sporo towaru ze sobą. PKP jest często krytykowane z powodu odwoływania połączeń i opóźnień. Niestety, w historii spółki zdarzały się również trudniejsze chwile. Obecnie na niektórych odcinkach możemy pojechać pociągiem zwanym Pendolino. To elektryczne pociągi mogące rozwinąć prędkość przekraczającą 200 km/h. Ale nie wszędzie można nimi dotrzeć. A jak wygląda skomunikowanie? Miasta wojewódzkie i generalnie większe ośrodki miejskie są dobrze skomunikowane. Dojedziemy tam pociągiem bez trudu i na czas.

Co więc wybrać – PKP czy PKS? Przede wszystkim zależy to od tego dokąd i skąd chcemy pojechać. Czy z naszej miejscowości istnieje bezpośrednie połączenie PKS lub PKP ponieważ to różnie bywa. Kolejna kwestia to godziny – które nam bardziej odpowiadają. Generalnie w przypadku PKS przesiadki są bardzo rzadkim zjawiskiem. W przypadku PKP przesiadki zdarzają się częściej. A to może oznaczać małe utrudnienia. Przede wszystkim musimy się pilnować i nierzadko nieść ze sobą cały bagaż z jednego pociągu do drugiego. Coś za coś, ale na szczęście nie są one bardzo dokuczliwe.

Tak więc czym jechać – pociągiem czy autobusem? To już musimy wypraktykować sami. W oparciu o nasze doświadczenia i dostępność połączeń. Liczy się dotarcie w możliwie najkrótszym celu oraz nasz komfort.

Tags:

Share this post

Post Comment