Rozwój transportu, czyli kilka słów o historii przewozów

Rozwój transportu, czyli kilka słów o historii przewozów

W zasadzie od samego początku istnienia człowieka konieczne było wymyślenie i opatentowanie różnych form przenoszenia dobytku, a także przewożenia ludzi. Można więc zaryzykować stwierdzenie, jakoby rozwój transportu rozpoczął się już wtedy, gdy człowiek zaczął się przemieszczać, chociażby w poszukiwaniu pożywienia, a później musiał przynieść to, co upolował do domu.

Kwestię przenoszenia różnego rodzaju przedmiotów z miejsca na miejsce zrewolucjonizowała wynalezienie koła. Dzięki niemu ludzkość odkryła, że nie tylko siła mięśni jest w stanie zapewnić możliwość przetransportowania czegoś, ale można sporo zdziałać również posiłkując się bardziej lub mniej prowizorycznie skonstruowanymi wozami, wózkami itd.

Kolejnym milowym krokiem, jaki ludzkość poczyniła w zakresie rozwoju transportu jest odkrycie licznych zalet zwierząt pociągowych. Przez całe wieki były one silą napędzającą działanie maszyn, a także zapewniały możliwość mniej frasującego przemieszczanie się człowieka z miejsca na miejsce wraz z jego dobytkiem, który z czasem zaczęto gromadzić.

Innym niesłychanie ważnym momentem było wynalezienie przez Watta silnika parowego. Dzięki temu wynalazkowi siła mięśni przestała być jedynym mechanizmem napędzającym „środki transportu”. Silnik, owa prawidłowość dotyczy również absolutnego prototypu, męczy się zdecydowanie wolniej niż ludzkie czy zwierzęce mięśnie, dlatego jego wynalezienie stanowiło niewątpliwie milowy krok w tak zawiłej kwestii, jaką jest rozwój transportu.

Za każdym razem, kiedy dokonywał się jakiś przełom, ludziom wydawało się, że lepiej już być nie może, jednak życie pokazywało coś zupełnie innego. Zawsze da się zrobić jeszcze więcej i jeszcze bardziej wydajnie. I tak, dzięki wynalazkowi Watta rozwój transportu ruszył z kopyta i dziś zachwyca nas ogromem swoich niemal nieograniczonych możliwości. Udało się już skutecznie pokonać grawitację i opór powietrze, a także wykorzystać wyporność wody i zdecydowaną większość możliwości urządzeń mechanicznych. Rozwój transportu wciąż gna do przodu, osiągając coraz większe prędkości, a tym samym umożliwiając pokonywanie ogromnych odległości w zaskakująco krótkim czasie. Postęp widoczny jest niemal na każdym kroku i pędzi do przodu na ludzkich oczach, ciągle zaskakując i wprawiając obserwatorów w podziw i zdumienie.

Rozwój transportu związany jest oczywiście z niesłychanie dynamicznym rozwojem nauki. Stosowanie odkrywanych praw rządzących naturom i ich wykorzystywanie pozwala na osiąganie rezultatów, które jeszcze stosunkowo niedawno możliwe wydawały się tylko w książkach z gatunku science fiction. Rozwój transportu, który dokonuje się tu i teraz, na naszych oczach niezmiernie zadziwia, otwierając jednocześnie przed człowiekiem szereg nowych, niemal nieograniczonych możliwości, o których jakiś czas temu można było jedynie marzyć. Dziś pewne rozwiązania, które jeszcze niedawno wydawały się zupełnie nierealne, są na wyciągnięcie ręki. Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała za kilka czy kilkadziesiąt lat.

Tags:

Share this post