Ubezpieczenia dla ciężarówek wzrosną nieznacznie

Ubezpieczenia dla ciężarówek wzrosną nieznacznie

Obowiązkowe ubezpieczenia OC drożeją w ostatnich miesiącach praktycznie z dnia na dzień. Jest to spowodowane ogólnym stanem finansów polskich firm ubezpieczeniowych. Wielkość kwot wypłacanych świadczeń ubezpieczeniowych już dawno przewyższyła wpłacane przez ubezpieczających się składki. Jeśli dzisiaj ktoś chce jeździć samochodem to musi mieć naprawdę dużo pieniędzy, żeby było go na to stać. To ma swoje ogromne plusy ale i minusy. Być może Ci, których nie stać na ubezpieczenie ze względu na posiadanie starego samochodu zrezygnują z poruszania się nim po polskich drogach. Jest to mało prawdopodobne, ale na pewno uda się wiele starych aut z polskich dróg wyeliminować. Minusem będzie niestety to, że będą oni się poruszać po drogach bez ubezpieczenia, co oczywiście jest surowo karane. Ale te wszystkie powyższe zmiany w ubezpieczeniach OC nie dotyczą na szczęście takiego transportu, o jakim myślimy w kontekście tego słowa. Nie ucierpią na tym kierowcy ciężarówek. Na szczęście, bo stanowią one absolutną podstawę dzisiejszego transportu. Dlaczego ciężarówki nie ucierpią? Bo ich właściciele i tak już płacą kolosalne ubezpieczenia, często kilkukrotnie większe od tych, które płacą kierowcy nawet najlepszych samochodów osobowych.
Zatem w przypadku samochodów ciężarowych nie ma już za bardzo jak podwyższyć ceny ubezpieczenia. Chociaż teoretycznie można by zrobić wszystko bo są to pojazdy, które bez obowiązkowego ubezpieczenia nie wyjadą w drogę i nie zostaną wpuszczone do zagranicznych krajów. Mimo wszystko jednak podwyżki cen ubezpieczeń dla ciężarówek mogłoby tą branżę transportową po prostu zniszczyć. Zatem, żeby transport drogowy nie upadł kwestie obowiązkowych ubezpieczeń i ich cen nie zostają zbytnio poruszane.
Dzięki temu, że ceny na tym polu wzrosną minimalnie kierowcy nie stracą pracy a firmy spedycyjne nie będą się bały zatrudniać. Bo w przeciwnym wypadku mogłoby być na tyle źle, że bez zwolnień pracowników by się nie obyło. Ale dzisiaj za tiry ceny ubezpieczeń są naprawdę spore. Kilkanaście tysięcy za obowiązkowe ubezpieczenie żadnego właściciela firmy spedycyjnych jakoś specjalnie nie zdziwi. W transporcie do tego dochodzą jeszcze koszty dodatkowych ubezpieczeń serwisowych oraz majątkowych, które dotyczą przewożonego towaru. O to wszystko musi zadbać właściciel firmy właśnie po to, żeby zatrudniony pracownik mógł swobodnie wykonywać swoją pracę polegającej na jeździe ciężarówką przez Polskę, Europę czy cały świat. Plusem drogich ubezpieczeń w branży transportowej jest dzisiaj właśnie to, co być może przyczyni się do poprawy tej samej kwestii w przypadku samochodów osobowych. Chodzi oczywiście o fakt, że na polskich drogach ciężarówki są coraz młodsze. No bo przecież im droższa ciężarówka tym większe ceny ubezpieczenia. Dlatego bardziej opłaci się dołożyć do nowszego o kilka lat samochodu ciężarowego aniżeli co roku dokładać coraz więcej do ubezpieczenia komunikacyjnego. Dobrze by było, gdyby taka prawidłowość zadziała się również w kwestii samochodów osobowych, bo polskie drogi przydałoby się trochę odświeżyć.

Tags:

Share this post

Post Comment