Zintegrowana i nowoczesna komunikacja miejska

Zintegrowana i nowoczesna komunikacja miejska

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powinny wyglądać miasta przyszłości pod względem miejskiej komunikacji? Dzisiaj w polskich miastach mamy do wyboru środki transportu takie jak: metro, szybkie kolejki miejskie, autobusy, tramwaje i gdzie nie gdzie jeszcze trolejbusy. Swoją drogą te ostatnie to prawdziwy fenomen komunikacji. Pojazd, który jeździe jak autobus ale porusza się dzięki szynom jak tramwaj czy pociąg to naprawdę cos fascynującego. Wracając jednak do pytania zawartego powyżej, no właśnie, więc jak połączyć wszystkie możliwości miejskiej komunikacji w jedną całość, tak, żeby za kilka czy kilkanaście lat móc z niej korzystać częściej niż ze swoich własnych samochodów? Komunikacja miejska przyszłości może być dla każdego już za kilka lat, ciągle trwają i realizują się inwestycje związane z jej modernizacją. Ale spróbujmy się trochę nad tym zastanowić. Może zainteresują Was, drodzy czytelnicy, Nasze wizje dotyczące sprawnej i świetnie działającej nowoczesnej komunikacji. Doskonale zaplanowanej i inteligentnie zintegrowanej.

Zacznijmy od tego, co w dzisiejszym świecie jest wręcz podstawą istnienia, a więc Internet a także urządzenia, dzięki którym jesteśmy w nim obecni dwadzieścia cztery godziny na dobę. Smartfony, laptopy czy tablety – to właśnie na tych urządzeniach powinniśmy mieć zawsze aktualne wiadomości dotyczące dokładnych godzin przyjazdów i odjazdów wszystkich środków miejskiej komunikacji. Żebyśmy mogli mówić o zintegrowanej komunikacji to informacje na Nasze urządzenia mobilne powinny trafiać na żywo. A więc w każdej chwili powinniśmy mieć dostęp do tego, co się dzieje z Naszym tramwajem czy wspomnianym powyżej trolejbusem. To właśnie miejska komunikacja powinna pójść z duchem czasu i stać się na tyle nowoczesna, abyśmy mogli mieć pełny dostęp do zawsze aktualnych informacji.

Jednakże integracja w komunikacji miejskiej nie może polegać tylko na tym, że informacje o niej dostawać będziemy bezpośrednio na ekran telefonu czy domowego komputera. Zintegrowana komunikacja to również taka, w której rozkłady jazdy poszczególnych środków transportu będą ze sobą po prostu idealnie współgrać. Wiecie pewnie co mamy na myśli ale jeśli nie, to śpieszymy Wam wszystko wyjaśnić. Otóż, kwestią priorytetową na najbliższe lata w miastach największych aglomeracji, powinno być właśnie dążenie do idealnego dopasowania do siebie poszczególnych środków transportu. Dopasowania w godzinach przyjazdów i odjazdów. To mogłoby zminimalizować liczby pasażerów oczekujących na przystankach a także zminimalizować negatywne skutki dla pasażerów w sytuacjach, kiedy jeden z środków transportu ma awarie bądź opóźnienia.

Chodzi dokładnie o to, że podróżując autobusem na dworzec metra możemy mieć pewność, że zdążymy na czas a na pociąg metra będziemy czekać minimalny czas, jaki jest w tym wypadku możliwy. Wyjaśniając dokładniej, miejska komunikacja przyszłości może wyglądać tak, że rozkłady jazdy będą zależne od poszczególnych środków komunikacji oraz sytuacji losowych, a nad wszystkim czuwać będą inteligentne systemy zarządzania. Wszystko oczywiście na bieżąco można by śledzić poprzez Internet i zawsze mieć odpowiednio aktualną informację dotyczącą czekającej Nas podróży.

Tags:

Share this post

Post Comment